Energomontaż English version
Raporty bieżące

Raport bieżący nr: 54/2012
Data raportu: 25.07.2012

Wypowiedzenie umów dotyczących prac wykonywanych w elektrowniach Rheinhafen-Dampfkraftwerk w Karlsruhe oraz w Westfalen w Niemczech

Zarząd Energomontaż-Południe S.A. informuje, iż w dniu 24 lipca 2012 r. Emitent otrzymał od Alstom Boiler Deutschland GmbH wypowiedzenia wiążących go z Alstom Power Systems GmbH (Alstom, Zamawiający) umów:

- dotyczących montażu części ciśnieniowej oraz rurociągów pomocniczych części ciśnieniowej (pakiet 4 prac) kotła nadkrytycznego 910 MW w elektrowni Rheinhafen-Dampfkraftwerk w Karlsruhe w Niemczech. Wartość ww. umów/zamówień na dzień wypowiedzenia przekracza 10% kapitałów własnych Emitenta i wynosi ok. 2,9 mln EUR co stanowi równowartość ok. 12,2 mln PLN.
O przedmiotowych umowach/zamówieniach Spółka informowała odpowiednio w raporcie bieżącym nr 22/2010 z dnia 29 marca 2010 roku oraz raporcie bieżącym nr 5/2012 z dnia 25 stycznia 2012 r. a także w raporcie bieżącym nr 7/2012 z dnia 1lutego 2012 r. dotyczącym zlecenia firmie IDS Industrieservice + Anlagenbau GmbH podwykonawstwa części pakietu prac.

- dotyczących montażu dwóch kompletów kanałów spalin i powietrza kotłów węglowych pracujących w blokach energetycznych D i E (800 MW każdy) w elektrowni Westfalen w Niemczech. Wartość ww. umowy na dzień wypowiedzenia nie przekracza 10% kapitałów własnych Emitenta i wynosi ok. 2 mln EUR, co stanowi równowartość ok. 8,4 mln PLN.
Emitent tytułem realizacji tej umowy domaga się od Zamawiającego kwoty ok. 1 mln EUR co jest konsekwencją dodatkowych kosztów i opóźnień wynikających z winy Alstom. Roszczenie to zostało już uwzględnione w treści raportu bieżącego nr 47/2012 z dnia 13 lipca 2012 roku.
O zawarciu umowy będącej przedmiotem wypowiedzenia Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 12/2009 z dnia 16 marca 2009 roku, raporcie bieżącym nr 16/2009 z dnia 3 kwietnia 2009 roku oraz raporcie bieżącym nr 57/2011 z dnia 28 lipca 2011 roku.

Data rozwiązania umów jest tożsama z datą wypowiedzeń. W wypowiedzeniach wskazano, iż następują one z winy Emitenta i opierają się na zapisach ogólnych warunków umowy dotyczących w szczególności nie usunięcia naruszeń umowy, braku postępu w pracach i nie przedstawienia należytego zapewnienia co do terminowości oraz opóźnienia, które może istotnie wpłynąć na terminowość realizacji głównych prac. Na chwilę obecną Emitent nie jest w stanie oszacować ewentualnych roszczeń ze strony Zamawiającego w związku z zaistniałą sytuacją.

Emitent uznaje wypowiedzenia za w pełni bezzasadne. W szczególności Emitent absolutnie zaprzecza zarzutom dotyczącym naruszeń umowy oraz oświadcza, że opóźnienia w realizacji ww. kontraktów, jak i innych projektów wynikają z winy Zamawiającego. Przykładowo w miesiącu czerwcu, w przypadku kontraktu Westfalen Emitent uzgodnił na wniosek Zamawiającego przedłużenie okresu realizacji prac za dodatkowym wynagrodzeniem do końca roku. Do tej pory uzgodnienie to nie zostało jednak sformalizowane.

W kontekście toczących się rozmów z firmą Alstom o warunkach dalszej współpracy, Emitent uznaje wypowiedzenia kończących się kontraktów jako środek określenia pozycji negocjacyjnej i odpowiedź na formalne wystąpienia Emitenta z żądaniem zapłaty za wykonane prace i roszczeniami wynikającymi z szeregu zleconych, poza kontraktowych prac oraz z przedłużania terminów realizacji z winy Zamawiającego.


Szczegółowa podstawa prawna:
§ 5 ust.1 pkt. 5 rozporządzenia z dnia 19 lutego 2009 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych [...]

 

 

Podstawa prawna: Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe

 

Załączniki:

Raport bieżący nr 54/2012 [pdf]
0,17 MB

Copyright © Energomontaż - Południe S.A.